بزرگترین عرضه کننده ماهی تیلاپیا چین

بزرگترین عرضه کننده ماهی تیلاپیا چین هشدار داد

بزرگترین عرضه کننده ماهی تیلاپیا چین هشدار داد که بحران دریای سرخ ممکن است شرایط عرضه و توریع را بدتر و سخت تر کند

تامین مواد خام تیلاپیا در منطقه جنوبی چین حتی قبل از حملات به کشتی‌های کشتیرانی که باعث تعلیق فعالیت های چندین شرکت حمل‌ونقلی شد، بیش از پیش‌بینی‌ها کاهش یافته بود.

یکی از مدیران اجرایی شرکت ماهیگیری Fishery Hainan Xiangtai، بزرگترین توزیع کننده ماهی تیلاپیا در این کشور، در مصاحبه با خبرگزاری گفت: بحران حمل و نقل و کشتیرانی در دریای سرخ ممکن است تصویر زنجیره تامین تیلاپیا را برای صنعت غذای دریایی چین آشفته تر کند.

لین شیاوون، مدیر کل، گفت که صنعت توزیع و صادرات تیلاپیا چین به دلیل عرضه محدود مواد خام همچنان با چالش‌هایی مواجه است.

وی گفت: با ورود به ماه دسامبر، تامین مواد خام تیلاپیا در منطقه جنوب چین بیش از حد انتظار کاهش یافته است. در حال حاضر، اگر نه همه، اما اکثر کارخانه‌ها در هاینان (جنوبی‌ترین استان چین، جزیره‌ای در شرق ویتنام) قادر به فعالیت با ظرفیت کامل نیستند.

“وضعیت در گوانگدونگ ممکن است شدیدترو بدتر باشد، مخصوصا به دلیل کاهش شدید دمایی که اخیرا اتفاق افتاد. آخرین پیش بینی ما نشان می دهد که هوای سرد زمستانی احتمالا بر عرضه مواد خام در نیمه اول سال آینده نیز تاثیر می گذارد.”

قیمت تیلاپیا همچنان بالاست و قیمت 500 تا 800 گرم مواد خام برای فرآوری در هاینان از 10 یوان به ازای هر کیلوگرم فراتر می رود. (1.4 دلار/کیلوگرم)، همچنین تا 18 دسامبر به 10.4 یوان به ازای هر کیلوگرم نیز میرسد.

ماهی تیلاپیا

لین گفت که برخی از مشتریان متوجه افزایش هزینه های مواد خام شده اند و آن را پذیرفته اند. اکثر کارخانه‌های تیلاپیا سفارشات خود را تکمیل و تضمین کرده‌اند و از فعالیت تجاری تا سال نوی چینی (در 10 فوریه) اطمینان داده اند.

با وجود این، صادرکنندگان با چالش دیگری (بحران در حمل ونقل و کشتیرانی در کانال دریای سرخ) روبرو خواهند شد.

به گزارش گاردین، در هفته‌های اخیر، ‌نظامیان Houthi در یمن حملات خود را به کشتی‌های تجاری که در حال عبور از دریای سرخ و کانال سوئز بودند، در پاسخ به بمباران مداوم غزه توسط اسرائیل افزایش داده‌اند.

نفتکش ها و کشتی های باری هدف حملات پهپادی و موشکی پرتاب شده از یمن قرار گرفته اند و اگرچه خسارات وارد شده ناچیز بوده است، اما این تهدید به تنهایی مسیرهای عبوری برای کشتی های تجاری از طریق دریای سرخ را تقریباً متوقف کرده است.

برای مطالعه سایر اخبار می توانید روی لینک روبرو کلیک کنید

حداقل چهار شرکت کشتیرانی بین المللی، از جمله شرکت کشتیرانی آلمانی Herokt و گروه کشتیرانی Mearsk دانمارکی، فعالیت های خود را در دریای سرخ به حالت تعلیق درآورده اند.

لین گفت: “حمل و نقل در دریای سرخ با کمبود ظرفیت مواجه شده است به طوری که در نتیجه آن برای صادرکنندگان چالش هایی از جنس حمل و نقل به وجود آورده است. بنابراین صادرات ماهی تیلاپیا به اروپا و خاورمیانه نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.”

تیلاپیا

اسرائیل یکی از بازارهای هدف و نهایی برای صادرات ماهی تیلاپیا چین است. لین اشاره کرد که سفارشات این بازار همچنان پابرجاست و تحت تأثیر درگیری بین اسرائیل و فلسطین قرار نگرفته است.

او گفت: مشتریان اسرائیلی همچنان بدون هیچ مشکلی سفارش می دهند؛ با این حال، چالش های اصلی حول محور حمل و نقل است.

وی همچنین به طور خلاصه به اخبار رسانه های چینی مبنی بر اینکه هاینان شیانگ تای در حال بررسی سرمایه گذاری در وانواتو (واقع در جنوب اقیانوس آرام)، اشاره کرد.

همانطور که قبلا گزارش شده بود، این بیزینس به بخش های مختلفی فراتر از ماهی تیلاپیا، از جمله پنگاسیوس و ماهی آتلانتیک، تقسیم شده است.

گزارش‌های رسانه‌ها حاکی از آن است که در یک مجمع توسعه صنعت شیلات اقیانوس آرام در اوایل دسامبر، هاینان شیانگ‌تای تفاهم نامه ای با هلدینگ سرمایه‌گذاری ماتا اریکی وانواتو با هدف پیگیری یک پروژه مشترک در آنجا امضا کرد.

با این حال، لین به خبرگزاری ها گفت که این فقط یک تفاهم نامه اولیه است.

وی گفت: ما آماده هستیم تا بررسی های لازم را انجام دهیم، امکان سنجی سرمایه گذاری ها را مطالعه کنیم، اما در حال حاضر، هنوز در مراحل اولیه هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *