بتائین هیدروکلراید

بتائین هیدروکلراید چیست؟ | بتائین هیدروکلراید در تغذیه طیور | بتائین در جیره طیور

بتائین هیدروکلراید (Betaine Hydrochloride) یک ترکیب شیمیایی با فرمول C5H12ClNO2 است که به عنوان افزودنی خوراکی در صنعت دامپروری و طیور استفاده می‌شود. این ترکیب از بتائین و هیدروکلریک اسید تشکیل شده است.

بتائین هیدروکلراید در واقع نسخه مصنوعی بتائین به شکل هیدروکلراید است. این ترکیب دارای سه گروه متیل و شرکت­ کننده در واکنش ­های متیلاسیون با عنوان دهنده گروه متیل با سایر مواد آلی است.

نقش اصلی بتائین هیدروکلراید در جیره طیور، تأمین یک منبع اضافی از بتائین در تغذیه آن‌ها است. بتائین هیدروکلراید می‌تواند به عنوان یک منبع مناسب بتائین باشد، زیرا بتائین در جیره طیور به صورت آزاد وجود ندارد و بتائین هیدروکلراید قابلیت تبدیل به بتائین آزاد در معده طیور را دارد.

بتائین HCL به عنوان یک آنتی‌اکسیدان عمل می‌کند و نقش مهمی در حفظ سلامت و عملکرد سیستم ایمنی و متابولیسم طیور دارد.

نقش بتائین در تغذیه طیور

نقش بتائین در تغذیه طیور

بتائین هیدروکلراید می‌تواند در عملکرد معده، متابولیسم، ترشح آنزیم‌های گوارشی و لاغری لاشه تاثیرگذار باشد، که در نتیجه به بهبود هضم و جذب مواد غذایی کمک می کند. این امر می‌تواند منجر به استفاده بهتر از مواد مغذی موجود در جیره غذایی و همچنین افزایش عملکرد رشد طیور شود.

گنجاندن بتائین در جیره طیور می تواند تاثیر مثبتی در ترمیم بافت های بدن طیور داشته باشد.

مطالعات نشان داده اند که استفاده از بتائین هیدروکلراید در جیره طیور می تواند منجر به افزایش وزن بدن، بهبود ضریب تبدیل خوراک و کاهش زمان رسیدن به وزن مطلوب شود.

استفاده از بتایئن در تغذیه طیور از نظر اقتصادی هم بصرفه است. با توجه به استراتژی جایگزین کردن آن با سایر مواد مغذی مثل متیونین و کولین، شاهد کاهش چشمگیری در هزینه ها خواهیم بود.

همان‌طور که می‌دانید بتائین توانایی این را دارد که گروه‌های متیل خود را در واکنش‌های بیوشیمایی به اشتراک بگذارد. بنابراین بتائین می‌تواند متیل مورد نیاز برای سنتز لسیتین را فراهم کند.

افزودن بتائین در جیره طیور می‌تواند خطر بروز کبد چرب را کاهش بدهد. بنابراین در سم زدایی کبد و محافظت از آن در برابر آسیب تاثیرگذار است. این امر به ویژه برای طیوری که با سموم یا بیماری های کبدی مواجه هستند مهم است.

بتائین هیدروکلراید در جیره طیور

بتائین هیدروکلراید را می‌توان به 2 روش به جیره طیور اضافه کرد:

روش طبیعی : در این روش، مواد غذایی حاوی بتائین مانند گندم به صورت طبیعی به جیره غذایی طیور اضافه می‌شوند. اما باید توجه داشت که مقدار بتائین در این منابع غذایی متغیر است و بسته به نوع و کیفیت آن‌ها ممکن است متفاوت باشد.

روش مصنوعی : در این روش، افزودنی‌های خوراکی حاوی بتائین به جیره غذایی طیور اضافه می‌شوند. این افزودنی‌ها معمولاً به صورت پودر یا مایع در بازار موجود هستند. این ویتامین معمولاً به صورت سنتزی تولید می‌شود و بتائین طبیعی را شبیه‌سازی می‌کند.

استفاده از روش مصنوعی می‌تواند دقت و قابلیت کنترل بیشتری را در تأمین بتائین به جیره غذایی طیور فراهم کند.

ساختار مولکولی Betaine Hydrochloride به صورت زیر می‌باشد:

ساختار بتائین هیدروکلراید

مزایا استفاده از بتائین در تغذیه طیور

  • بهبود ضریب تبدیل خوراک
  • بهبود کیفیت لاشه
  • بهبود تولید تخم مرغ
  • مقاومت در برابر استرس
  • بهبود کیفیت پوست و پر
  • کاهش میکروب های مضر
  • کاهش مرگ و میر جنین
  • افزایش نرخ جوجه کشی

شرکت فراگامان هزاره سوم وارد کننده تخصصی انواع افزودنی های خوراک دام، طیور و آبزیان می‌باشد.

برای خرید بتائین هیدروکلراید باکیفیت از طریق صفحه تماس با ما با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *