متیونین چیست | متیونین در جیره طیور | نقش متیونین در تغذیه طیور

متیونین چیست | متیونین در جیره طیور | نقش متیونین در تغذیه طیور

ال متیونین یکی از اسیدهای آمینه ضروری (اسیدهای آمینه ای که توسط بدن حیوانات تولید نمی شوند و باید از طریق جیره غذایی تامین شوند؛ اسیدهای آمینه ضروری نام دارند.) برای طیور است.

ال متیونین در تغذیه طیور به صورت یک محدود کننده عمل می کند. متیونین و لیزین به ترتیب اولین و دومین محدود کننده در تغذیه طیور محسوب می شوند.

متیونین در جیره طیور به عنوان منبع اصلی گروه متیل در فرآیند متیلاسیون می باشد. این اسید آمینه در ترکیب پروتئین‌ها و پپتیدها نیز حضور دارد و نقش مهمی در سلامت و عملکرد طیور دارد.

متیونین برای طیور سالم و مولد به دلیل داشتن گوگرد بسیار ضروری و مفید می باشد. این اسید آمینه به عنوان منبع گوگرد برای سنتز کراتین و پروتئین اصلی پر، عمل می‌کند.

متیونین طیور

نقش متیونین در تغذیه طیور

همانطور که می دانید مقدار متیونین موجود در جیره طیور (منابع گیاهی یعنی ذرت و کنجاله سویا) تامین کننده میزان مورد نیاز طیور نمی باشد. بنابراین باید به فرم سنتتیک به جیره اضافه شود. در حال حاضر سه اسیدآمینه متیونین، لیزین و ترئونین به فرم سنتتیک موجود می باشد.

با بهره گیری از افزودنی میتونین در تغذیه طیور علاوه بر تامین آن، استفاده از سطوح پایین‌تری از پروتئین خام در جیره امکان پذیر می شود و نیاز روزانه به متیونین نیز برآورده می‌شود.

آمینو اسید متیونین به سلامت کبد و سم زدایی بدن کمک می‌کند. این اسید آمینه در متابولیسم چربی‌ها و اسیدهای آمینه نقش دارد و به دفع سموم از بدن کمک می‌کند.

متیونین در تولید آنتی‌بادی‌ها و تقویت سیستم ایمنی طیور نقش دارد. این اسید آمینه به تولید سلول‌های سفید خون، که با عفونت‌ها مبارزه می‌کنند، کمک می‌کند. مطالعات نشان داده‌اند که متیونین می‌تواند به مقاومت طیور در برابر بیماری‌ها کمک کند.

متیونین درجیره طیور به تولید هورمون‌های مختلفی مانند هورمون رشد و انسولین کمک می کند. این اسید آمینه در تنظیم متابولیسم بدن، رشد و تولید مثل نقش بسزایی دارد. کمبود متیونین می‌تواند منجر به اختلالات هورمونی و کاهش تولید شود.

همچنین مطالعات نشان داده‌اند که جوجه‌های گوشتی که با جیره غذایی حاوی متیونین اضافی تغذیه شده بودند، عضلات سینه و ران بزرگ‌تر و قوی‌تر داشتند.

کمبود متیونین در طیور

کمبود متيونين در جیره طیور منجر به کاهش تولید تخم در مرغ های تخمگذار و ضریب تبدیل غذایی می گردد.

از جمله تاثیر متیونین در جوجه های گوشتی، می توان به افزایش سرعت در رشد آن ها اشاره کرد.

تحقیقات نشان داده که کمبود متیونین در کنسانتره مرغی و همچنین در جیره طیور موجب کمبود کارنيتين شده و در نهایت، روی متابوليسم انرژی و عملکرد غشاء و فرآيندهای غشايی اختلال ایجاد می کند.

همچنین کمبود این اسید آمینه می‌تواند منجر به تأخیر در بلوغ و کاهش تولید مثل شود.

در مقابل مصرف بيش از حد متيونين در طیور، باعث کاهش وزن بدن آن‌ها می­ شود. علاوه بر این استفاده بیش از حد ازین اسید آمینه می­تواند باعث اختلال در بهره­‌وری از ترئونين شود. عدم مصرف به اندازه متيونين در تغذیه طیور، موجب عدم توازن سنتز پروتئين در عضلات اسکلتی و همچنين باعث کاهش رشد طیور می گردد.

کمبود متیونین در جیره طیور

همانطور که می دانید متیونین یکی از ترکیبات مهم در ساخت پر می باشد. به طوری که متیونین و سیستئین از اجزای اصلی و ضروری پر می باشند. کمبود این اسید آمینه می تواند منجر به کاهش رشد پرها و افزایش عارضه پَرکنی در پرنده ها شود به طوری که پرندگانی که کمبود متیونین دارند تمایل به پَرکنی و خوردن پرهای همنوعان خود پیدا می کنند که همین موضوع میتواند گله را به سمت کانیبالیسم هدایت کند. بنابراین یکی از مهم ترین نقش های متیونین در طیور جلوگیری از عارضه کانیبالیسم در گله می باشد.

ساختار مولکولی L-Methionine به صورت زیر می‌باشد:

ال متیونین

شرکت فراگامان هزاره سوم وارد کننده تخصصی انواع افزودنی های خوراک دام، طیور و آبزیان می‌باشد.

برای خرید متیونین باکیفیت از طریق صفحه تماس با ما با واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *